AnasayfaCinsel SorunlarErkek Cinsel İşlev BozukluklarıErektil Disfonksiyon (Sertleşme Problemi)

 

 

 

 

EREKTİL DİSFONKSİYON  ( SERTLEŞME BOZUKLUĞU )

Herhangi bir cinsel eylem için, peniste ( erkek cinsel organı) yeterli sertleşmemin olmaması  veya penisteki sertleşmenin yeterince sürdürülememesi olarak tanımlanır.  Bu tanının konabilmesi için sertleşme probleminin tekrarlayıcı ve uzun süreli olması önemlidir. Geçici sertleşme problemleri her erkekte çeşitli zamanlarda ve durumlarda olabilmektedir ve kendiliğinden düzelmektedir.  Asıl sıkıntı yaratan durum, birkaç kez sertleşme problemi yaşayan erkeklerin bazı yanlış inançlardan dolayı, endişeye kapılarak performans anksiyetesi  geliştirmeleridir. Bu sorun psikojenik serleşme probleminin önemli nedenlerinden biridir.  

 Sertleşme bozukluğu, erkekte en sık doktora başvuru nedeni olan erkek cinsel işlev bozukluğudur. Ülkemizde yaygın olarak görülmektedir. Psikojenik, diğer tıbbi nedenler veya karışık nedenlerden kaynaklanabilir. Sigara kullanımı, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, hastalıkların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, alkol ve madde kullanımı gibi durumlarda görülme sıklığı artmaktadır.

Tedavi için başvuran hastalarda sebeplerin araştırılması ve ayırıcı tanı tedavi yaklaşımı açısından önemlidir. Genellikle genç yaşlarda başvuranların büyük çoğunluğunun psikojenik sebeplerden kaynaklandığı bilinmektedir.

 Sertleşme bozukluğu, sık değil de bazı durumlarda yada bazı cinsel etkinliklerde yaşanıyorsa psikojenik olduğunu düşünebiliriz. Kendiliğinden sertleşme oluyorsa,  uykuda sertleşme varsa, mastürbasyonda sertleşme normalse  ve sadece cinsel birleşme kurmaya çalışırken sertleşme problemi yaşıyorsa başka hastalıkların araştırılmasına gerek yoktur, sorun tamamen psikojeniktir. Bazen diğer ruhsal sorunlar ( depresyon, anksiyete, vb.)  sebebiyle sertleşme bozukluğu olduğu gibi, sertleşme bozukluğuna bağlı depresyon ve anksiyete gibi ruhsal sorunlar gelişebilmektedir.

TEDAVİ

Sertleşme bozukluğu tedavisi çok yönlü bir yaklaşım gerektirir. Cinsel danışmanlık, bilgilendirme ve psikoterapi yaklaşımlarıyla performans anksiyetesinin ortadan kaldırılmasından, çift ilişkisinin düzeltilmesine, kişinin sigara, alkol gibi alışkanlıklarının düzenlenmesinden bedensel hastalıkların tedavisi ve bu tedavilerde kullanılan ilaçların gözden geçirilmesine kadar bir çok yaklaşımı gerektirmektedir.

 

 

 

 

Scroll to Top