AnasayfaCinsel SorunlarErkek Cinsel İşlev BozukluklarıPrematür Ejekülasyon (Erken Boşalma)

 

 

 

PREMATÜR EJEKÜLASYON (ERKEN BOŞALMA)

Erken boşalma,  çok az bir cinsel uyarıyla kişinin istediğinden ya da planladığından daha önce boşalmasıdır. Süre asıl ölçüt olmamakla birlikte cinsel birleşme başlamadan ya da cinsel birleşmenin ilk 3 dakikası içinde ki boşalma erken boşalma olarak kabul edilir. Fakat tedaviye başvuran erkeklerin büyük kısmı 1 dakika veya daha kısa sürede boşalanlardır. Toplumda yaklaşık olarak 3-5 erkekten birinde erken boşalma vardır.

Cinsel deneyim eksikliği, daha önce yaşanan olumsuz cinsel deneyimler, boşalma ve cinsellikle ilgili yanlış inançlar, cinsel yaşantıyı boşalmaya indirgeyen genelev kültürü gibi etkenler  sebepler arasında gösterilse de, erken boşalmanın  oluşum ve gelişim nedenleri tam olarak açıklanabilmiş değildir.

Erken boşalma çiftlerin cinsel yaşamında doyumsuzluk yaratmakta ve cinsel isteksizlik, cinsel yaşantıdan kaçma, sertleşme bozukluğu ve orgazm bozukluklarına yol açabilmektedir. Özellikle cinsel birleşme olmadan meydana gelen boşalma çiftin cinsel yaşantısına ağır bir darbe vurmaktadır.

TEDAVİ

Geciktirici sprey,  prezervatif ya da krem kullanma, cinsel birleşmeden önce alkol veya ilaç alımı gibi hazzı azaltan ve cinsel yaşantının kalitesini düşüren yöntemlere sıklıkla başvurulmaktadır. Fakat bu yöntemlerin hiç biri boşalma kontrolünü sağlayamadığı ve kesin çözüm sunmadığı için kaliteli bir cinsel yaşam sağlayamaz.

Erken boşalmanın tek kesin ve kalıcı tedavisi cinsel terapi ile kişiye boşalma kontrolünün öğretilmesidir. Bu süreç yaklaşık olarak 2-4 aylık bir terapi süresinde sağlanabilmekte ve kişi bir kez boşalma kontrolünü öğrendiğinde sorun kalıcı bir şekilde ortadan kalkmaktadır.

Terapi sürecinde eşin katılımının olduğu cinsel terapinin çift terapisiyle birleştirildiği terapi süreçlerinde yaklaşık 6-10 seanslık bir terapi sürecinde başarı oranı çok daha yüksektir.

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top