AnasayfaCinsel SorunlarKadın Cinsel İşlev BozukluklarıCinsel Tiksinti Bozukluğu

 

 

 

 

 CİNSEL TİKSİNTİ BOZUKLUĞU


Cinsel ilişki kurmaktan sürekli ve aşırı biçimde tiksinti duyma ve bu sebeple cinsellikten tamamen uzak durmaktır. Diğer cinsel işlev bozukluklarına göre daha nadir görülür. Tiksinti cinsel organlardan salınan  salgılar veya cinsel birleşmeye yönelik olabileceği gibi bazen dokunma, öpme gibi bütün cinsel uyaranlara  yönelik  yaygın bir durum da olabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, temizlik kurallarına dikkat etmeyen eşlere karşı gelişen cinsel isteksizlik ve cinsellikten  kaçınma oranının ülkemizde hiçte az olmadığıdır. Cinsel tiksinti bozuklu olanların çoğu bu durumu cinsel isteksizlik varmış gibi ortaya koymaktadırlar, dolayısıyla bu ayırımın yapılması çok önemlidir.

Cinsel tiksinti bozukluğu olanların bazılarında cinselliği düşünmek bile ciddi huzursuzluk, sıkıntı gibi pek çok şikayete, fobik tepkilere ve panik atağa neden olabilmektedir.

Cinsel tiksinti bozuklukları, cinsel sorunlar arasında tedaviye en az cevap veren olmasına  rağmen, bir çok hasta cinsel terapiden fayda görmektedir. Her türlü cinsel eylem ve düşünceden tiksinen, cinsellikten tamamen uzak duran, diğer cinsel ve ruhsal sorunların da olduğu durumlarda tedavi cevabı daha azdır.

 

 

 

Scroll to Top