AnasayfaCinsel SorunlarKadın Cinsel İşlev BozukluklarıOrgazm Bozukluğu

 

 

 

ORGAZM BOZUKLUĞU

Yeterli cinsel  uyarıya rağmen çoğunlukla yada her zaman, orgazm yaşanmaması, gecikmesi yada güçlükle orgazma ulaşılabilmesidir.

En önemli psikolojik sebepleri, tutucu değer yargıları, suçluluk duyguları, cinsel travmalar, cinsel bilgi ve deneyim yetersizliği, duygusal hazırlığın  ya da eşle duygusal iletişimin yetersizliği, yetersiz ön sevişme ve cinsel uyarı, eşteki erken boşalma yada sertleşme problemi nedeniyle cinsel birleşme süresinin yetersizliği sayılabilir. Orgazm bozukluğu önceki dönemlerde yokken  sonradan( ikincil) da ortaya çıkabilir. Genellikle,  çiftler arası sorunlar, yaşanan cinsel travmalar, kullanılan ilaçlar ruhsal veya bedensel hastalıklar gibi pek çok şey ikincil orgazm bozukluklarına sebep olabilmektedir. Ülkemizde kadınların yaşadığı orgazm bozukluğunun temelinde genellikle cinsel istek azlığı ile yeterli süre ve niteliğe sahip cinsel uyarılmanın olmamasıdır. Cinsel birleşme öncesi ön sevişme ve orgazm için gerekli tekniklere yeterince zaman ayrılmaması önemli sebepler arasında sayılmaktadır. Orgazm sağlıklı ve doyumlu bir cinsel yaşantının önemli bir parçası olup orgazm sorunu yaşayan kadınlarda başka cinsel işlev bozuklukları ve çeşitli ruhsal problemlerin  görülme sıklığı artmaktadır.

Tedavi sürecinde, cinsel danışmalık , cinsel eğitim ve gerekli durumlarda cinsel terapi ile yüksek oranda başarılı sonuçlar alınmaktadır.

 

 

 

 

 

Scroll to Top