AnasayfaRuhsal SorunlarKronik Ağrı Bozukluğu

 

 

 

Çeşitli hastalıklara bağlı ağrı nedeniyle psikiyatriye başvuran hastalarda çok çeşitli ruhsal sorunlar saptanmakla birlikte depresyon tüm ağrı hastalarında en sık görülen ruhsal bozukluk, anksiyete ise en sık görülen ruhsal belirtidir. Depresyon ve anksiyete, kişide ağrı algısını artırıp süreçle ilgili tedavi uyumu ve başa çıkma düzeneklerini bozarak hastayı kısır bir döngüye sokabilmektedir.

Ağrı Bozukluğu;

ağrının önemli bir belirti olup belirgin bir sıkıntıya neden olması ya da toplumsal, mesleki işlevlerde bozulmaya yok açması ile seyreden bir bozukluktur. altı aydan kısa ise akut, altı aydan uzun ise kronik ağrı bozukluğu olarak tanımlanır. Ağrı bedensel belirtilerden beklenenden daha yoğundur. şiddeti gün içinde ve aktivite ile değişmez ve tedaviye cevabı kötüdür. Psikojenik etkenlere bağlı olmasına rağmen hastalar psikolojik açıklamalardan hoşlanmazlar ve ağrıyı kanıtlama hastanın temel uğraşıhaline gelir.  Ağrı, birçok psikiyatrik hastalığın bir belirtisi olabilmektedir. fakat bir çok hasta ağrının doğası gereği psikiyatri dışı kliniklere başvurmayı tercih etmekte tetkikler yapılması ve takip edilme beklendileri ile dahiliye, nöroloji, kardiyoloji, gastroenteroloji ve algoloji gibi kliniklere gitmektedirler. Ağrı bozukluğunda yapılacak ilk değerlendirme fiziksel durumun gözden geçirilmesidir.

Öncelikler bedensel hastalıkların şiddeti belirlenip hasta ile birlikte ele alınır ve ruhsal hastalık açısından değerlendirilir. Ağrı hastalarında fazladan tetkik yapılması durumu pekiştirirken, yetersiz bir değerlendirme de önemli bir durumun atlanmasına neden olabilmektedir.

 Kişiye yönelik tedavi programları hazırlanması ve mümkünse bireden fazla uzmanlık alanını içeren bir ekip çalışması daha faydalı olmaktadır.

 Iyi bir tedavi ilişkisi ağrıyı ciddiye alarak başlar , Ağrı tedavisinde özellikle doku hasarı varsa ilk seçenek ağrı kesiciler olmakla birlikte eğer ağrı kronikse mümkün olduğu kadar aktiviteler arttırılmalı ve ağrı kesici kullanımı en aza indirilmelidir. özellikle kronik ağrı bozukluğunda bir çok antidepresan ilacın etkili olduğu bilinmektedir. özellikle psikiyatrik tabloların eşlik ettiği durumlarda etkinlik daha yüksektir. Ayrıca psikoterapi ve psikososyal yaklaşımlarda tedavi sürecinde etkilidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Scroll to Top