AnasayfaUz.Dr.Cemal AkdemirÖzgeçmiş

 

 

 

1977 yılı Malatya doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya Kürecik’te tamamladıktan sonra 1995 yılında dokuz eylül üniversitesinde tıp eğitimine başladım ve 1997 yılında Eskişehir Osmangazi üniversitesi tıp fakültesine yatay geçiş yaptım ve tıp eğitimini 2001 yılında tamamladım, bir süre Sakarya’nın Sapanca ilçesinde ve Eskişehir merkezde pratisyen hekim olarak çalıştım. 2004 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak bir süre çalıştıktan sonra, 2005 Eylül ayında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1. Psikiyatri kliniğinde psikiyatri uzmanlık eğitimine başladım. Eğitimim süresince, kendi kliniğim farklı birimleri dışında, rotasyoner olarak Ankara Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM),  GATA Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Kliniği, ANEAH Nöroloji Kliniği ve ANEAH İç Hastalıkları kliniklerinde çalıştım. Hastanemizin bölge hastanesi gibi çalıştığından pratik anlamda içeriği zengin bir hasta popülasyonu ile çalışma fırsatım oldu. Tez çalışmamı “Ailesellik Özelliği Gösteren Şizofreni Hastaları ile Sporadik Şizofreni Hastalarının Klinik Semptomatoloji, İşlevsellik ve Yaşam Niteliği Açısından Karşılaştırılması” konusunda yaptım.  2010 Haziran ayında zorunlu hizmet kurasıyla Mardin Kızıltepe Devlet Hastanesi’ ne uzman doktor olarak atandım, yaklaşık üç yıl kadar bu hastanede çalıştım ve Mardin genelinde bulunmayan psikiyatri yataklı tedavi ünitesini Kızıltepe Devlet Hastanesinde kurulma sürecinde etkin rol aldım. Hastane ortamında verilmeye çalışılan psikiyatrik ve diğer sağlık hizmetlerinin kalitesinin, popülist sağlık politikaları nedeniyle her geçen gün daha da düştüğü ve sağlık çalışanlarının hedef haline getirildiği ve mesleki tatminin olmadığı bir sisteme daha fazla katlanmak istemediğim için 2013 Eylül aydında görevimden istifa ederek, serbest olarak çalışmak üzere Eskişehir’e yerleştim.

Asistanlık eğitimim süresince; klinik şefim olan Prof. Dr. Erol Göka’nın rehberliğinde psikodinamik yönelimli çalışmalara başladım, hocamdan beş yıl boyunca kuramsal ve pratiğe yönelik eğitimler aldım.Doç.Dr.Cebrail Kısa tarafından verilen cinsel terapiler kuramsal eğitimini tamamladıktan sonra iki yıl boyunca Doç. Dr. Cebrail Kısa’dan cinsel terapi ve evlilik-çift terapisine yönelik süpervizyon aldım.2006 yılında Doç.Dr. Hakan Türkçapar’ tarafından verilen Bilişsel Davranışçı Terapi Kuramsal eğitimine katıldım.Asistanlık eğitimine başladıktan sonra çok sayıda  kongre, eğitim toplantıları ve kurslara katıldım.  Kongrelerde üç poster bildiri ve ulusal dergilerde yayınlanan dört adet olgu sunumum vardır 2006-2013 yılları arasında, bir kısmı Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından, bir kısmı katıldığım kongre ve benzeri etkinliklerde düzenlenen bir kısmı da bağımsız kurumlarca organize edilen başlıcaları; Cinsel İşlev Bozuklukları ve Tedavi İlkeleri Kursu, Destekleyici psikoterapi kursu, Travmalar ile ilgili Bozukluklar da EMDR uygulamaları  kursu, Bağımlılık Tedavisinde Psikososyal Tedaviler kursu, Şizofrenide Bilişsel Davranışçı Terapi SCID-I  ve SCID-II (structured Clinical Interviev For DSm) kursu, Ergenlik Döneminde görülen psikiyatrik tablolar, ergen ve aileye yaklaşım kursu, Klinik Psikiyatride çift terapisi kursu Cinsel İşlev Bozuklukları ve Sex Terapi Kursu, Motivasyonel Görüşme Teknikleri kursu, Ağır Kişilik Bozukluklarında Psikoterapi Yaklaşımları kursu olmak üzere birçok eğitim etkinliğine katıldım.

International Society for Schema Therapy(ISST) tarafından onaylanan, Uluslararası Şema Terapi Derneği Eş Başkanı, Şema Terapisti ve  Eğitmeni Psikiyatrist Dr. Alp KARAOSMANOĞLU tarafından verilen, Şema Terapi Temel Eğitimini tamamladım ve  süpervizyon programına halen devam etmekteyim.

Psikiyatrik hastalıkların ilaçla tedavisinin yanısıra son altı yıldır cinsel terapi, bireysel psikoterapi ve evlilik-eş terapisi alanlarında çalışmalarımı sürdürmekteyim.

 

Scroll to Top